FAQ

  • 1. Ile kosztuje transport ciężarowy?

    Cena za transport ciężarowy jest uzależniona od wielu czynników i niekiedy zmienia się wraz z rosnącymi lub spadającymi stawkami za transport drogowy. Dla przykładu cena transportu za 1 km w 2021 roku wzrosła z powodu panującej na świecie pandemii i ze względu na Brexit, który poskutkował znaczącym spadkiem eksportu do Unii Europejskiej. Dlatego też cena transportu tirem za km najczęściej jest indywidualnie ustalana przez każdą firmę świadczącą tego typu usługi i różni się w zależności od innych kosztów, które należy uwzględnić przy wycenie.

  • 2. Na czym polega wycena?

    Decydując się na skorzystanie z usług transportowych, każdy klient zyskuje indywidualną wycenę, która pozwala stworzyć najkorzystniejszą ofertę z uwzględnieniem wszystkich ważnych czynników. Zastanawiając się, jak wyceniany jest transport, warto przede wszystkim wspomnieć, że przygotowanie indywidualnej oferty nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, a wszystkie ważne dane najczęściej przesyła się do firmy za pomocą specjalnego formularza online. Dzięki temu wycena i przygotowanie oferty zajmują znacznie mniej czasu.

  • 3. Co wpływa na cenę transportu?

    Chcąc dowiedzieć się, co jest brane pod uwagę przy wycenie usług transportowych, warto przede wszystkim wspomnieć o takich czynnikach jak miejsce załadunku i rozładunku. W przypadku importu poszczególnych towarów cena transportu tirem zazwyczaj jest nieco niższa niż podczas eksportu. Ponadto nie bez znaczenia okazuje się data przewozu oraz rodzaj, wymiary i waga całego ładunku. Określenie tego typu wartości pozwala bowiem na wybranie najlepszego pojazdu, a także na odpowiednie zabezpieczenie przewożonych towarów. Dlatego też przewóz ładunków niebezpiecznych często okazuje się droższy niż na przykład transport towarów uznawanych za neutralne.

    Oprócz tego na koszt transportu wpływa jakość usług świadczonych przez poszczególne firmy. Przedsiębiorstwa korzystające z nowoczesnych sprzętów oraz dbające o odpowiednie zabezpieczenia towarów przed uszkodzeniami lub niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych niekiedy proponują klientom wyższe stawki, które jednak gwarantują brak dodatkowych kosztów wynikających z utraty wartości ładunku. Ponadto w przypadku usług transportowych niezwykle ważna staje się terminowość, od której również zależy brak nieplanowanych strat finansowych. To sprawia, że zastanawiając się, ile kosztuje transport ciężarowy za kilometr, warto skupić się nie tylko na stawkach, ale także na doświadczeniu i referencjach wybranej firmy.

  • 4. Jak działa nasz transport?

    Oferując klientom usługi transportowe, zapewniamy sprawny przewóz poszczególnych ładunków zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami. Na podstawie przygotowanej wcześniej wyceny wybieramy rozwiązania, które okażą się najbardziej opłacalne i komfortowe dla każdego klienta, dbając przy tym o odpowiednie zabezpieczenie ładunku oraz o dobór pojazdu cechującego się najlepszym wyposażeniem. Dlatego też klienci mogą zdecydować się nie tylko na transport za pomocą ciągnika siodłowego z naczepą, potocznie nazywanego tirem, ale także poprzez mniejsze busy. Ciągnik siodłowy ze standardową naczepą bardzo dobrze sprawdza się podczas przewozu palet, a także może być wyposażony w naczepę chłodnię, naczepę niskopodwoziową oraz w naczepę typu wywrotka, która najczęściej wykorzystywana jest podczas przewozu materiałów sypkich.

  • 5. Jakie ładunki przewozimy?

    Cena poszczególnych usług transportowych zależy również od przewożonych ładunków, które można podzielić na kilka różnych kategorii. Każda z nich wymaga wykorzystania odpowiednich zabezpieczeń oraz pojazdu cechującego się właściwą pojemnością. Ponadto w przypadku przewozu palet klienci mogą również zdecydować się na doposażenie pojazdu w specjalny wózek paletowy lub windę samozaładowczą, co ułatwi i przyspieszy załadunek oraz rozładunek towaru. Chcąc dowiedzieć się, co transportujemy, warto wymienić najważniejsze rodzaje przewożonych ładunków:

    – ładunki neutralne — są to towary odporne na niskie i wysokie temperatury, a także na różne warunki atmosferyczne. Warto jednak wspomnieć, że mimo ich odporności na uszkodzenia, niezwykle ważne staje się odpowiednie opakowanie każdego ładunku, na przykład za pomocą palet,

    – ładunki chłodnicze — do ładunków chłodniczych najczęściej zalicza się produkty spożywcze, które wymagają utrzymania stałej niskiej temperatury. Dlatego tez w przypadku tego typu towarów warto zdecydować się na przewóz pojazdem wyposażonym w chłodnię, mroźnię,

    – ładunki niebezpieczne — transport ADR, czyli ładunków niebezpiecznych, najczęściej dotyczy przedmiotów wybuchowych, a także substancji trujących, łatwopalnych, żrących i promieniotwórczych,

    – ładunki ponadgabarytowe — transport ładunków ponadgabarytowych to przewóz towarów, które swoimi wymiarami lub wagą wykraczają poza obowiązujące przepisy i z tego też powodu wymagają specjalnych zabezpieczeń oraz pilotażu, a także nierzadko specjalistycznych naczep typu tiefbett, semi czy tele.

    – ładunki sypkie — do tego typu towarów można między innymi zaliczyć na przykład piasek lub różnego rodzaju kruszywa, przewożone w znacznej części wywrotkami czy też naczepami typu walking floor (ruchoma podłoga).

  • 6. Jak długo potrwa transport?

    Czas wykonania usługi jest zależny przede wszystkim od odległości miejsca załadunku oraz miejsca docelowego. Na długość trwania przewozu wpływa również charakterystyka dróg, a także specyfika samego towaru. Mowa mianowicie o jego ilości, objętości czy też łącznej wadze.

    Każdorazowo, po utworzeniu wstępnej wyceny dla naszych klientów, informujemy o szacowanym czasie trwania przewozu. Niekiedy zdarza się, że towar przybędzie do zleceniodawcy szybciej, ale sporadycznie występują też opóźnienia. Niemniej jednak klient zawsze jest informowany na bieżąco o przebiegu procesu dostarczenia oraz o jego poszczególnych etapach. Do każdego zlecenia staramy się podchodzić bardzo indywidualnie, dlatego też na naszej stronie nie ma ogólnego cennika.

  • 7. Transport Austria – Polska – czy jest możliwy?

    Możliwe jest zorganizowanie transportu zarówno z Austrii do Polski, jak i z Polski do Austrii. Kraj ten bowiem od 1995 roku należy do Unii Europejskiej, co przyczynia się do ujednolicenia prawa związanego z samym przewozem. Austria należy do grona partnerów handlowych wielu krajów Europejskich, w tym także Polski. Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze drogowej w tym państwie, towar zawsze posiada gwarancję bezpieczeństwa i jest pewne, że sprawnie i w całości dotrze do celu.

  • 8. Transport Polska – Belgia – czy możliwy jest przewóz towarów?

    Wymiana handlowa między Polską, a Belgią rozwija się praktycznie z roku na rok. Zorganizowanie transportu do tego kraju jest oczywiście możliwe i realizowane zarówno na terenach dużych, jak i mniejszych miast. Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze drogowej w tym kraju, jest on na ten moment najlepszym węzłem handlowym między Holandią, Niemcami, Francją i Polską.

  • 9. Realizacja transportu do Czech po koronawirusie

    Czechy są krajem chętnie współpracującym z Polską na wielu płaszczyznach. W państwie tym istnieje spore zapotrzebowanie na nasze, krajowe produkty. Z początku pandemii, władze Czech dosyć rygorystycznie podchodziły do przekraczania ich granicy przez obcokrajowców. Sytuacja związana z Covid-19 jest na ten moment stabilna, przez co wjazd na terytorium w ramach realizacji transportu, nie wymaga spełniania konkretnych warunków epidemiologicznych.

  • 10. Transport Polska – Dania – co przewozimy?

    Rynek duński, już od jakiegoś czasu coraz bardziej otwiera się na współpracę handlową z Polską. Z naszego kraju do Danii dociera rocznie ogrom ciężarówek, dostarczających artykuły żywnościowe, metale szlachetne, czy nawet podzespoły mechaniczne. W kierunku odwrotnym najczęściej przewozi się jednak chemię i produkty pochodzenia zwierzęcego.

  • 11. Czy można zamówić transport do Francji tirem?

    Nasza firma oferuje organizację transportu z Polski do Francji niemal wszystkich rodzajów ładunków. Możliwy jest przewóz drobnicowy, dedykowany czy też ponadnormatywny. Chcąc zorganizować przewóz do tego kraju, wystarczy wypełnić formularz kontaktowy online, a nasi specjaliści odezwą się w krótkim czasie.

  • 12. Jak przebiega transport towarów do Grecji?

    Z handlowego punktu widzenia, Grecja jest krajem bardzo atrakcyjnym i stale się rozwijającym. Eksport towarów w te regiony opiera się najczęściej na artykułach spożywczych, żywych zwierzętach i urządzeniach elektrycznych. Wykonanie takiego transportu wymaga przekraczania wielu granic państwowych. Już przy samej organizacji przewozu, spedytorzy mają pełne ręce roboty. Niemniej, ich praca zawsze kończy się bezproblemowym i sprawnym dotarciem ładunku do miejsca docelowego.

  • 13. Transport do Hiszpanii – ile może kosztować?

    Koszty transportu na trasie Polska – Hiszpania oraz Hiszpania – Polska, są zależne od wielu składowych. Głównymi są oczywiście rodzaj ładunku, termin realizacji zlecenia, typ ciągnika siodłowego wraz z naczepą, a także dokładna odległość miejsca załadunku od miejsca rozładunku. Chcąc uzyskać dokładną wycenę, zapraszamy do naszego formularza kontaktowego.

  • 14. Polska – Holandia transport towarów – jak wygląda?

    Każdego dnia firmy transportowe realizują dziesiątki przejazdów na trasie Holandia – Polska i Polska – Holandia. Dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa wraz z dobrymi stosunkami handlowymi, przyczyniły się do możliwości wykonywania załadunku i rozładunku w nawet najmniejszych miastach tego kraju. Transport towarów do Holandii może odbyć się zarówno przy użyciu małych aut dostawczych, jak i dużych zestawów o masie dopuszczalnej 24 tony.

  • 15. Transport do Irlandii – jak wygląda po brexicie?

    Sam fakt wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej doprowadził do wzmożonej ilości zapytań odnośnie realizowanych tam transportów. Odpowiadamy, że Brexit nie wpłynął znacząco na zmiany w tej kwestii i wciąż organizacja przewozu do krajów takich jak Irlandia, Anglia, Walia czy Szkocja nie jest nadmiernie skomplikowana. Przez wzgląd na uzyskanie statusu „państw trzecich”, wszystkie te kraje wymagają jednak dodatkowych formalności i ukazania licencji wspólnotowej.

  • 16. Czy oferujecie transport na Litwę?

    Realizujemy transporty do naszych północno – wschodnich sąsiadów. Przez wzgląd na dobre stosunki z tym krajem i bliskość geograficzną, organizacja i wykonanie przewozu to czynności niezwykle szybkie i bezproblemowe.

  • 17. Jakie są zasady transportu towarów do Niemiec?

    Główną regułą, o której należy pamiętać realizując transport Niemcy – Polska tirem jest zasada wolnego przepływu towarów. Obowiązuje ona we wszystkich krajach UE, co zdecydowanie ułatwia cały proces przewozu ładunków przez państwa członkowskie.

  • 18. Jakie są zasady transportu do Norwegii?

    Norwegia nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej. Mimo to, współpraca handlowa między Polską, a Norwegią jest na niezwykle wysokim poziomie. Obowiązkiem firmy transportowej jest rejestracja towaru ze statusem eksportera oraz zgłoszenie norweskim służbom celnym zamiaru wwiezienia towaru na teren ich państwa. Dodatkowo, należy przed organizacją transportu powiadomić o nim polski Urząd Celny.

  • 19. Jak wygląda przewóz towarów do Słowacji?

    Transport do Słowacji to dla większości firm przewozowych zwyczajna codzienność. Może być realizowany w dowolnej formie i przewozić zarówno ładunki drobnicowe, jak i ponadnormatywne. Zestawy pojazdów ciężarowych poruszają się zazwyczaj po całym terenie naszego południowego sąsiada. Najczęstszymi miastami, do których kierowany jest eksport są Bratysława, Preszów, Trnawa czy Koszyce.

  • 20. Sprzedaż towarów do Szwajcarii – jaki transport oferujecie?

    Szwajcaria, pomimo wielu utrudnień wciąż jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków transportu towarów. Oferujemy przewóz niemal wszystkich ładunków na trasie Polska – Szwajcaria i dysponujemy do tego specjalistyczną flotą pojazdów. Możliwe jest zorganizowanie transportu używając niemal wszystkich rodzajów naczep, w tym cysterny czy chłodni.

  • 21. Transport do Szwecji – zasady przewozu

    Współpraca handlowa ze Szwecją stoi na bardzo wysokim poziomie, przez co każdy przewóz w tym kierunku odbywa się pomyślnie. Transport na trasie Polska – Szwecja oraz Szwecja – Polska wymaga przeprawy promowej przez Morze Bałtyckie. Zasady przewozów ładunków do tego kraju Skandynawii są bardzo uproszczone, a to ze względu na jego członkostwo w UE. Liczba formalności jest więc minimalna, a dodatkowo istnieją przepisy o braku ograniczeń ilościowych i ponadprogramowych kosztów.

  • 22. Jak wygląda transport drobnicowy Turcja – Polska?

    Turcja jest uważana za jednego z największych partnerów Polski na Bliskim Wschodzie. Opłacalność wymiany handlowej w przesyłkach drobnicowych wynika głównie z objęcia zerowym cłem większości sprowadzanych towarów. Pomimo sporej odległości, transport ładunków do i z tego kraju jest w większości przypadków terminowy i niemal zawsze korzystny cenowo.

  • 23. Przewóz towarów Polska – Węgry – zasady

    Węgry to kraj należący do Unii Europejskiej, ONZ i NATO. To powoduje, że nie ma praktycznie żadnych ograniczeń ilościowych, dotyczących zarówno eksportu, jak i importu towarów. Większość przewozów organizowana jest przy użyciu ładunków na paletach, choć niejednokrotnie zdarzają się transporty większych gabarytów.

  • 24. Jak wygląda transport do Wielkiej Brytanii?

    Transport TIR na trasach Anglia – Polska, Szkocja – Polska bądź też Walia – Polska wciąż jest realizowany bez większych utrudnień. Wszystkie te kraje dobrze ze sobą współpracują, a zapotrzebowanie na import i eksport występuje u każdej ze stron.

  • 25. Zasady transportu do Wielkiej Brytanii w 2023 roku

    Przewóz towarów do Wielkiej Brytanii, od początku 2021 roku, wymaga dodatkowych formalności. Głównym dokumentem wciąż pozostaje licencja wspólnotowa, choć dodatkowo każdy przewoźnik jest zobowiązany do rejestracji w brytyjskim systemie GVMS oraz stosowania się do obecnej polityki odpraw celnych. Organizacja eksportu na teren Wielkiej Brytanii nie będzie również możliwy bez numeru EORI.

  • 26. Jak odbywa się transport towarów do Włoch?

    Włochy to kraj niezwykle rozwinięty technologicznie, z którym wymiana handlowa jest rzeczą niezwykle przyjemną. Do tego państwa realizowane są transporty z ładunkami liczącymi od 50 kg do nawet 24 ton. Dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa pozwala na organizację transportu również do mniejszych miast w tym kraju. Kierunek ten od zawsze był atrakcyjny dla importerów, chcących rozszerzyć swoją działalność na kierunkach południowych.